8 wskazówek dotyczących projektowania stron dla organizacji non-profit

Oto 8 wskazówek dotyczących projektowania stron dla organizacji non-profit, które mogą Ci pomóc w stworzeniu skutecznej i profesjonalnej strony internetowej dla Twojej organizacji.

Określ cel i odbiorców swojej strony internetowej

Zanim zaczniesz projektować swoją stronę internetową, musisz mieć jasny cel i znać swoich odbiorców. Zastanów się, jaką rolę ma pełnić Twoja strona internetowa i jakie działania chcesz, aby podjęli użytkownicy. Czy chcesz informować o swojej misji i działaniach? Czy chcesz zbierać fundusze lub rekrutować wolontariuszy? Czy chcesz edukować lub inspirować ludzi? Czy chcesz budować społeczność lub sieć współpracy?

Następnie zdefiniuj swoją grupę docelową i dowiedz się jak najwięcej o jej potrzebach, preferencjach i zachowaniach. Jakie są ich problemy lub wyzwania? Jakie są ich cele lub marzenia? Jakie są ich zainteresowania lub pasje? Jakie są ich kanały komunikacji lub źródła informacji? Jakie są ich motywacje lub bariery do zaangażowania się w Twoją organizację?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zaplanować strukturę, treść i funkcje swojej strony internetowej, a także dostosować ją do oczekiwań i potrzeb swoich odbiorców

Wybierz odpowiednią platformę i motyw do tworzenia swojej strony internetowej

Wybór odpowiedniej platformy i motywu do tworzenia swojej strony internetowej jest kluczowy dla jej sukcesu. Platforma to narzędzie lub usługa, która umożliwia stworzenie i zarządzanie stroną internetową bez konieczności kodowania lub posiadania specjalistycznych umiejętności technicznych. Motyw to szablon lub wzór graficzny, który nadaje wygląd i styl Twojej stronie internetowej.

Na rynku istnieje wiele platform i motywów do tworzenia stron internetowych, ale nie wszystkie są odpowiednie dla organizacji non-profit. Przy wyborze platformy i motywu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: łatwość użycia, koszt, dostępność, funkcjonalność, bezpieczeństwo, wsparcie i skalowalność.

Niektóre z popularnych i rekomendowanych platform i motywów dla organizacji non-profit to:

 • WordPress - najpopularniejsza i najbardziej elastyczna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje nieograniczone możliwości dostosowania i rozszerzania funkcji za pomocą wtyczek i motywów. WordPress jest darmowy i open source, ale wymaga własnego hostingu i domeny. Istnieje wiele motywów WordPress dedykowanych dla organizacji non-profit, takich jak Zakra Charity, Benevolent, Charity Care czy GivingPress . Jednak WordPress ma również wiele wad, takich jak: niska wydajność i bezpieczeństwo, częste aktualizacje i konflikty między wtyczkami, brak wsparcia technicznego i gwarancji jakości. WordPress zajmuje pierwsze miejsce pod względem udziału w rynku kreatorów stron internetowych w Polsce, z 51,8%

 • Wix - łatwy w użyciu kreator stron internetowych, który pozwala tworzyć piękne i responsywne strony internetowe za pomocą przeciągania i upuszczania elementów. Wix oferuje bezpłatny plan z ograniczonymi funkcjami i płatne plany z większymi możliwościami. Wix ma również wiele gotowych szablonów dla organizacji non-profit, Niestety Wix ma również wiele ograniczeń, takich jak: brak pełnej kontroli nad kodem i treścią, trudność w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, niska dostępność i kompatybilność z różnymi urządzeniami i przeglądarkami. Wix zajmuje drugie miejsce pod względem udziału w rynku kreatorów stron internetowych w Polsce, z 14,8%

 • Joomla – to drugi najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie i w Polsce, który pozwala na tworzenie i edytowanie stron internetowych za pomocą gotowych szablonów lub własnego kodu. Joomla oferuje wiele funkcji i rozszerzeń do dostosowania witryny. Joomla zajmuje trzecie miejsce pod względem udziału w rynku kreatorów stron internetowych w Polsce, z 7,2%.

 • Squarespace – to prosty kreator minimalistycznych i eleganckich stron internetowych. Squarespace to narzędzie, które pomaga w tworzeniu eleganckich stron internetowych dla organizacji non profit. Jednakże Squarespace ma również kilka wad, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, narzędzie to jest droższe od innych kreatorów stron, szczególnie jeśli chodzi o funkcje e-commerce. Squarespace nie oferuje również darmowego planu ani okresu próbnego, a jego najtańszy plan kosztuje 16 euro miesięcznie. Po drugie, Squarespace nie posiada systemów optymalizujących szybkość ładowania stron internetowych, co może wpłynąć na doświadczenie użytkownika i ranking SEO. Narzędzie to nie oferuje również możliwości kompresji obrazów lub dostosowania rozmiaru plików. Po trzecie, Squarespace nie jest dobrym rozwiązaniem dla organizacji non profit, które chcą zarządzać swoimi darczyńcami i akceptować regularne darowizny. Squarespace nie oferuje natywnej funkcji akceptowania powtarzalnych darowizn ani integracji z platformami CRM dla organizacji non profit. Jeśli chodzi o e-commerce, Squarespace oferuje tylko podstawowe funkcje, co może być niewystarczające dla zaawansowanych sklepów internetowych. Squarespace nie jest również przeznaczony do obsługi wielu języków, co może być problemem dla użytkowników z różnych krajów lub regionów. Oprogramowanie zajmuje czwarte miejsce pod względem udziału w rynku kreatorów stron internetowych w Polsce, z 3,6%.

 • Canva - popularne narzędzie do tworzenia grafik i materiałów marketingowych, które oferuje bezpłatny dostęp do funkcji premium dla organizacji non-profit. Canva pozwala tworzyć atrakcyjne i profesjonalne projekty za pomocą tysięcy szablonów, obrazów i czcionek. Canva umożliwia również tworzenie prostych stron internetowych i witryn lądowania. Jednak Canva nie jest pełnoprawną platformą do tworzenia stron internetowych i ma wiele ograniczeń, takich jak: brak własnej domeny i hostingu, brak zaawansowanych funkcji i integracji z innymi narzędziami, brak wsparcia dla dostępności cyfrowej i zgodności z WCAG 2.1.

Wszystkie te platformy i motywy mogą być przydatne dla organizacji non-profit, ale żadna z nich nie jest idealna i nie spełnia wszystkich wymagań i oczekiwań. Dlatego polecamy Ci rozważyć inną opcję - TYPO3

Rozważ typo 3 jako idealne rozwiązanie dla organizacji non-profit

Typo 3 to potężna i elastyczna platforma do tworzenia stron internetowych, która jest specjalnie zaprojektowana dla organizacji non-profit. Typo 3 jest darmowy i open source, ale oferuje wiele zaawansowanych funkcji i możliwości, które sprawiają, że jest lepszy od innych platform. Oto niektóre z nich:

 • Łatwość użycia i zarządzania. Typo3 ma intuicyjny interfejs użytkownika i system zarządzania treścią, który pozwala tworzyć i edytować treść za pomocą edytora WYSIWYG lub kodu HTML. Możesz również zarządzać wieloma stronami internetowymi z jednego panelu administracyjnego. Według statystyk Statcounter, Typo3 jest używany przez ponad 500 tysięcy stron internetowych na całym świecie.

 • Wydajność i bezpieczeństwo. Typo3 ma zoptymalizowany kod i wysokie standardy jakości, który zapewniają szybkie ładowanie stron, niskie zużycie zasobów serwera i wysoką odporność na ataki hakerskie. Typo3 jest również regularnie aktualizowany i wspierany przez aktywną społeczność programistów. Według rankingu W3Techs, Typo3 jest jedną z najbezpieczniejszych platform do tworzenia stron internetowych, z najniższym odsetkiem znanych podatności.

 • Dostępność i kompatybilność. Typo3 ma wbudowane funkcje dostępności cyfrowej i responsywności, które spełniają wymogi WCAG 2.1 na poziomie AA i zapewniają dostępność treści dla osób z niepełnosprawnościami. Typo3 również automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, urządzeń i przeglądarek. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce ponad 10% ludności ma jakąś formę niepełnosprawności 3, a ponad 60% użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych.

 • Funkcjonalność i elastyczność. Typo3 ma bogatą ofertę wtyczek i rozszerzeń, które pozwalają na dodawanie i modyfikowanie funkcji strony internetowej za pomocą gotowych lub niestandardowych rozwiązań. Typo3 oferuje również integrację z wieloma narzędziami i usługami zewnętrznymi, takimi jak systemy płatności, newslettery, ankiety, media społecznościowe i wiele innych. Według rankingu BuiltWith, Typo3 jest jedną z najbardziej funkcjonalnych platform do tworzenia stron internetowych, z ponad 1000 dostępnych wtyczek i rozszerzeń.

 • Atrakcyjność i profesjonalizm. Typo3 ma wysokiej jakości motywy i szablony, które pozwalają na tworzenie pięknych i stylowych stron internetowych za pomocą gotowych lub niestandardowych motywów i szablonów. Typo3 oferuje również pełną kontrolę nad wyglądem i stylem strony internetowej za pomocą edytora CSS. Według badań HubSpot, aż 75% użytkowników ocenia wiarygodność organizacji na podstawie wyglądu jej strony internetowej.

Typo 3 to więc idealne rozwiązanie dla organizacji non-profit, które chcą mieć skuteczną i profesjonalną stronę internetową, która spełnia ich cele i potrzeby.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem stron internetowych dla organizacji w TYPO3 skontaktuj się z nami.

Zaplanuj strukturę i nawigację swojej strony internetowej

Po wyborze platformy i motywu do tworzenia swojej strony internetowej, musisz zaplanować strukturę i nawigację swojej strony internetowej. Struktura to sposób organizacji treści na stronie internetowej, a nawigacja to sposób poruszania się po stronie internetowej. Struktura i nawigacja powinny być logiczne, intuicyjne i spójne, aby ułatwić użytkownikom znalezienie i dostęp do informacji, które ich interesują.

Oto niektóre wskazówki dotyczące planowania struktury i nawigacji swojej strony internetowej:

- Zacznij od stworzenia mapy witryny, czyli graficznego przedstawienia wszystkich stron i podstron na Twojej stronie internetowej oraz ich relacji. Możesz też rozpisać wygląd swojej strony w dokumentach Google lub narysować go na kartce. Stworzenie planu pomoże w dalszym rozwoju strony.

- Używaj krótkich i opisowych nazw dla stron i podstron, które odzwierciedlają ich treść i słowa kluczowe. Unikaj używania nazw ogólnych lub niejasnych, takich jak “O nas”, “Usługi” czy “Kontakt”.

- Utwórz prosty i czytelny menu główne, które zawiera najważniejsze strony lub kategorie na Twojej stronie internetowej. Menu główne powinno być widoczne na każdej stronie i umieszczone w górnej części lub na boku strony. Możesz również używać menu rozwijanego lub bocznego do pokazywania podstron lub podkategorii.

- Dodaj linki wewnętrzne między stronami lub podstronami na Twojej stronie internetowej, aby ułatwić użytkownikom przechodzenie między nimi. Linki wewnętrzne pomagają również w poprawie pozycjonowania Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google.

Pomyśl o seo

Dobrze zaprojektowana strona internetowa może przyciągnąć wiele nowych osób do organizacji non-profit. Dlatego warto zadbać o optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek, czyli SEO (Search Engine Optimization). Optymalizacja strony internetowej może pomóc w zwiększeniu widoczności organizacji w wynikach wyszukiwania w Google lub innych wyszukiwarkach. Dzięki temu potencjalni użytkownicy mogą łatwiej znaleźć informacje o organizacji i jej działaniach.

Aby zoptymalizować stronę internetową pod kątem SEO dla organizacji , należy pamiętać o kilku prostych rzeczach:

 • Zwróć uwagę na nagłówki. Nagłówki to ważne elementy strony internetowej, ponieważ pomagają użytkownikom zorientować się w treści. Staraj się używać jasnych i zwięzłych nagłówków, które oddają istotę tekstu.

 • Podpisuj strony. Opis meta to krótki opis strony internetowej, który pojawia się pod linkiem w wynikach wyszukiwania. Powinien być krótki, ale jednocześnie wyczerpujący, aby zachęcić użytkowników do kliknięcia w link.

 • Zgłoś swoją organizację do katalogów. Zgłoszenie Twojej organizacji do katalogów może pomóc w poprawie jej widoczności w wyszukiwarkach. Szukaj katalogów, które są związane z Twoją działalnością i zgłoś się do nich.

 • Wykorzystaj linki. Linki wewnętrzne i zewnętrzne to ważne elementy SEO. Linki wewnętrzne powinny prowadzić do innych sekcji Twojej strony internetowej, a linki zewnętrzne do wartościowych źródeł związanych z Twoją działalnością.

 • Bloguj! Prowadzenie bloga to ważna strategia dla organizacji non-profit i fundacji, ponieważ może pomóc w komunikacji z odbiorcami i budowaniu związku z nimi. Publikowanie regularnych postów na blogu może przyciągnąć nowych użytkowników, a także zwiększyć zaangażowanie już istniejących.Dodatkowo, publikując wartościowe i interesujące treści na blogu, możesz przyciągnąć uwagę mediów i dziennikarzy, co może przyczynić się do zwiększenia widoczności Twojej organizacji w mediach.

Skup się na ludziach - zaprezentuj swój zespół

Jedną z ważnych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas projektowania strony internetowej organizacji non-profit, jest prezentacja zespołu i pracowników. Pokazanie ludzi, którzy tworzą organizację, może przyciągnąć uwagę użytkowników i pomóc w budowaniu zaufania oraz więzi emocjonalnej z organizacją. Warto poświęcić nieco czasu na stworzenie sekcji z prezentacją zespołu, w której można przedstawić zdjęcia i krótkie opisy pracowników oraz wolontariuszy. Dodatkowo, można skorzystać z naszego modułu prezentacji zespołu, który pozwala na bardziej interaktywną i estetyczną prezentację zespołu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie tej sekcji na końcu strony internetowej, aby użytkownicy mieli już wcześniej okazję poznać misję i cele organizacji. Prezentacja zespołu może być idealnym zakończeniem tej interakcji, umożliwiając użytkownikom poznanie ludzi, którzy tworzą organizację. Pamiętaj, że prezentacja zespołu to nie tylko sposób na wyróżnienie się wśród innych organizacji non-profit, ale również na budowanie zaufania i lojalności wśród użytkowników strony internetowej.

Wykorzystaj zdjęcia i filmy

Czy znasz to powiedzenie, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów? Często obrazy i filmy są bardziej przekonujące niż tekst. Wykorzystaj te narzędzia, aby przedstawić historię, sukcesy i cele organizacji w sposób przystępny i angażujący.

 • Wykorzystaj autentyczne zdjęcia: Używaj prawdziwych zdjęć przedstawiających ludzi korzystających z usług organizacji, w tym wolontariuszy, pracowników i beneficjentów. Unikaj zdjęć stockowych, które wyglądają sztucznie i nie oddają charakteru organizacji.

 • Opowiadaj historie: Historie ludzi, którzy korzystali z usług organizacji, mogą być potężnym narzędziem marketingowym. Wykorzystaj zdjęcia i filmy, aby opowiedzieć ich historie w przystępny i angażujący sposób.

 • Korzystaj z wideo: Wideo może być skutecznym narzędziem do przedstawiania działań organizacji, prezentowania osiągnięć oraz zachęcania do wsparcia. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z długością i dbać o jakość dźwięku i obrazu.

 • Pokazuj efekty działań: Wykorzystaj zdjęcia i filmy, aby pokazać, jakie efekty organizacja osiąga w swojej pracy. Możesz przedstawić np. przed i po sytuacjach, na których organizacja wpłynęła, prezentować konkretne statystyki i wyniki swoich działań.

 • Dostosuj treści do różnych grup odbiorców: Zdjęcia i filmy powinny być dopasowane do różnych grup odbiorców, np. do donatorów, wolontariuszy, mediów czy osób, które korzystają z usług organizacji. Dzięki temu będą one bardziej angażujące i skuteczne.

 • Unikaj manipulacji emocjonalnych: Chociaż silne emocje mogą pomóc w pozyskaniu funduszy i wsparcia, nie należy wykorzystywać zdjęć i filmów, które manipulują odbiorcami emocjonalnie. Ważne jest, aby prezentować rzeczywiste problemy i wyzwania, z którymi organizacja się boryka, ale z umiarem.

 • Unikaj zdjęć i filmów o niskiej jakości: Strona internetowa powinna skupiać się przede wszystkim na misji i celach organizacji, a nie na samej organizacji. Zdjęcia i filmy powinny przedstawiać ludzi, którzy są bezpośrednio związani z organizacją, np. wolontariuszy, pracowników czy beneficjentów, a nie samą organizację.

 • Unikaj nadmiernego skupiania się na organizacji: Nieprzyjemne lub słabo wykonane zdjęcia i filmy mogą zniechęcać użytkowników do korzystania ze strony internetowej i wsparcia organizacji. Warto zadbać o jakość grafiki i dźwięku, aby prezentować organizację w profesjonalny sposób.

 • Unikaj powielania treści: Nie należy powielać tych samych zdjęć i filmów na różnych stronach internetowych. Warto zadbać o różnorodność i unikatowość materiałów, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do interakcji z witryną.

Pamiętaj, że wykorzystanie zdjęć i filmów na stronie internetowej organizacji non-profit powinno służyć przede wszystkim jej celom i misji.

Ułatwiaj darowizny i wpłaty

Dla organizacji non-profit kluczowe jest pozyskiwanie funduszy. Upewnij się, że twoja strona zawiera formularze do łatwego i bezpiecznego przekazywania darowizn i wpłat online. Skorzystaj z naszego modułu do wpłat dla organizacji.

Testuj i monitoruj swoją stronę internetową

Testowanie i monitorowanie to proces polegający na sprawdzaniu i ocenianiu działania i skuteczności Twojej strony internetowej oraz wprowadzaniu niezbędnych poprawek i ulepszeń. Testowanie i monitorowanie pomaga Ci zapewnić wysoką jakość i wydajność Twojej strony internetowej oraz osiągnąć zamierzone cele i rezultaty.

Oto niektóre wskazówki dotyczące testowania i monitorowania swojej strony internetowej:

- Testuj swoją stronę internetową pod kątem dostępności, użyteczności i responsywności. Sprawdź, czy Twoja strona internetowa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i spełnia wymogi WCAG 2.1 dla organizacji.

- Sprawdź, czy Twoja strona internetowa jest łatwa w obsłudze i intuicyjna dla użytkowników.

- Sprawdź, czy Twoja strona internetowa dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, urządzeń i przeglądarek.

- Testuj swoją stronę internetową pod kątem wydajności i bezpieczeństwa.

- Sprawdź, jak szybko ładuje się Twoja strona internetowa i jak radzi sobie z dużym ruchem. Sprawdź, czy Twoja strona internetowa jest odporna na ataki hakerskie i czy ma aktualne kopie zapasowe i certyfikaty SSL.

- Przetestuj swoją stronę internetową pod kątem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i mediów społecznościowych.

- Sprawdź, jak dobrze pozycjonuje się Twoja strona internetowa w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek.

- Sprawdź, jak dobrze widoczna jest Twoja strona internetowa na platformach mediów społecznościowych.

- Monitoruj swoją stronę internetową za pomocą narzędzi analitycznych i statystycznych.

- Używaj narzędzi takich jak Google Analytics, Google Search Console czy Facebook Insights, aby śledzić i mierzyć ruch, zachowanie i konwersje użytkowników na Twojej stronie internetowej. Używaj tych danych do oceny skuteczności Twojej strony internetowej oraz do wprowadzania poprawek i ulepsze.

Pamiętaj, że projektowanie stron internetowych dla organizacji non-profit to ważne zadanie, które wymaga planowania, kreatywności i umiejętności. Strona internetowa organizacji non-profit powinna być nie tylko atrakcyjna i funkcjonalna, ale także skuteczna w komunikowaniu misji i wartości, a także układaniu treści.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu strony internetowej dla Twojej organizacji, zapraszamy do kontaktu z agencją stronydlaorganizacji.org. Nasi doświadczeni programiści i graficy chętnie pomogą Ci w realizacji projektu. Oferujemy darmową wycenę oraz kompleksowe podejście do projektowania stron internetowych, aby spełnić Twoje oczekiwania i potrzeby organizacji non-profit.

Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci stworzyć stronę internetową, która będzie skuteczna w komunikowaniu misji Twojej organizacji.

up